To bardzo często pojawiające się pytanie wśród wszystkich miłośników książek, a szczególnie wśród tych, którzy mają za sobą pierwsze próby autorskie i zastanawiają się czy nie warto spróbować wydać swoją twórczość. Większość tych którzy piszą do szuflady zaczyna od krótkich i prostych form wydawniczych, korzystając głównie z dobrodziejstw internetu i elektronicznych książek, tzw. e-booków. W jaki jednak sposób wydać tradycyjną książkę drukowaną, którą będzie można podarować rodzinie czy znajomym? Otóż sprawa już nie jest taka prosta jak w przypadku książek internetowych, nie mniej jednak proces ten nie jest bardzo skomplikowany i w większości przypadków zajmie zdecydowanie mniej czasu jeśli przeprowadzi się go samemu niż gdy zleca się go wydawnictwu.

Po pierwsze redakcja i korekta tekstów

Najlepiej skorzystać w tym przypadku z usług profesjonalnych korektorów, którzy dokonają niezbędnych poprawek ortograficznych, stylistycznych, interpunkcyjnych, itp. w naszym dziele.

Po drugie skład książek i łamanie tekstów

Jeśli nie ma się doświadczenia w posługiwaniu programami do składania książek, np. typu Quark Xpress należy wynająć do tego specjalistę, który w ciągu kilkunastu dni, za w miarę rozsądne pieniądze jest w stanie profesjonalnie przygotować książekę do druku. Niestety, oddanie książki napisanej w Wordzie bezpośrednio do drukarni może wzbudzić tylko uśmiech politowania na twarzach DTPowców. Książka musi zostać solidnie przygotowana, złożona, teksty muszą być odpowiednio „połamane”.

Po trzecie projekt graficzny okładki, ilustracje, elementy graficzne

aRównież w typ przypadku, gdy brakuje nam takowych zdolności, należy skorzystać z pomocy profesjonalisty, który przygotuje adekwatną do potrzeb i tematyki okładkę dla naszej książki. Dodatkowo wzbogaci ją ilustracjami lub ornamentami graficznymi. W kwestii ilustracji najlepiej nawiązać współpracę bezpośrednio z grafikim – ilustratorem, najlepiej początkującym, który z chęcią zilustruje naszą książkę, aby promować swoje umiejętności. Niestety, profesjonalni ilustratorzy cenią swoją pracę wysoko i przebierają w ofertach, dlatego idealnie byłoby nawiązać współpracę z młodym, utalentowanym, ale początkującym grafikiem. Oczywiście o ile zależy nam na niskich kosztach produkcji.

Po czwarte ISBN – numer identyfikacyjny książki

Kolejnym etapem jest wystąpienie o przyznanie numeru ISBN do Biblioteki Narodowej. Numer ten będzie identyfikował międzynarodowo naszą książkę, dzięki niemu, będziemy mogli również sprzedać ją o siedem procent VAT taniej.

Po piąte drukarnia

Ze złożoną książką, z zaprojektowaną okładką, grafikami, itd. oraz numerem ISBN udajemy się do najtańszej lub najlepszej drukarni jaką uda nam się znaleźć. Warto poprosić o oferty kilka drukarni, aby móc wybrać ofertę najlepiej dopasowaną do naszych potrzeb. Oczywiście im mniejszy nakład drukarski tym więcej będzie nas kosztować pojedyncza sztuka książki. Nie mniej jednak, jeśli nasze dzieło jest godne uwagi i jesteśmy o tym przekonani, należy podjąć ryzyko wydawnicze. Najważniejsze, żeby spróbować, a jeśli nawet książka nie będzie się sprzedawać, zawsze będzie można przekazać ją kolejnym pokoleniom w rodzinie, jako dowód, że zawsze warto próbować realizować włąsne marzenia :).

Kolejnym, najważniejszym etapem jest promocja książki, ale o tym w kolejnym poście.